niedziela, 14 września 2014

Czosnek niedźwiedzi.


Allium ursinum (ang: ramsons (bear’s-garlic), fr: ail des bois, niem: Bärenlauch) to roślina, której wykorzystujemy liście w postaci świeżej lub suszonej do wielu potraw.

Najlepsze są świeże liście czosnku niedźwiedziego, suszone lub gotowane tracą większość aromatu, ale nadają się do spożycia. Doprawia się nimi sałatki, duszone warzywa, rośliny strączkowe, sosy, nadzienia, mięsa siekane, ryby, pasty drobiowe, majonezy, masła ziołowe i zupy. 
Na Syberii robi się z nich zupę i farsz do pierogów.
W książkach kucharskich proponuje się dodawać posiekane liście do mleka i twarogu 2-3 godziny przed spożyciem jako lekarstwo na przeziębienie.
Smak liści jest łagodniejszy od czosnku ogrodowego i spożywanie ich w umiarkowanie ilościach nie powoduje następstw przykrego zapachu z buzi.
Teoretycznie można też spożywać cebule czosnku niedźwiedziego ale są one bardzo małe.

Pospolicie używany w lecznictwie ludowym. Wpływa dodatnio na pracę żołądka i jelit, niszczy pasożyty przewodu pokarmowego, działa rozkurczowo, przyspiesza gojenie ran i wrzodów.
Ja stosuję ten czosnek do wielu dań od makaronów, sałatek, surówek, mizerii, marynat do mięs, posypki do mięs, czy dipów i sosów o łagodniejszym smaku czosnku.
Warto jest mieć tę przyprawę w swojej kuchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz